Home Departments & Faculties

Departments & Faculties

COLLEGE ADMINISTRATION

S.No Name Designation Qualification
1. Mr. Ngangshipokba Ao Principal MA, PGDTE (CIEFL Shillong), MAELT (Themes Valley University, West London)
2. Mrs. Bendangmongla Vice Principal M.A.

DEPARTMENT OF SOCIOLOGY

S.No Name Qualification
1. Lhipe Naro M.A, M.Phil, NET 1999 (HOD)
2. Dr. Hannah Tia M.A, Ph.D, NET 2006 (Gold Medalist in M.A Sociology dept)
3. Ms. Sashirenla Ozukum M.A, B.Ed, NET 2014

DEPARTMENT OF PSYCHOLOGY

S.No Name Qualification
1. Ms. Puli Chishi M.A (HOD)
2. Ms. Imtisenla Ao M.A, NET 2014
3. Rokoviu Solo  

DEPARTMENT OF ENGLISH

S.No Name Qualification
1. Ms. Mithu Longkumer M.A.(HOD)
2. Ms. Alemtula M.A.
3. Ms. I. Suzzana Yaden M.A.
4. Ms. A. Sentiyula M.A
5. Ms. Shuiching Konyak M.A
6. Ms. Watisenla M.A
7. Dr. Maongkala Longchar MA, Ph.D
8. Ms. Imlibenla MA

DEPARTMENT OF EDUCATION

S.No Name Qualification
1. Dr. Benjongkumba M.A, Ph.D
2. Ms. Diethoseü Mepfhüo M.A (HOD)
3. Mr. Khrieo Rutsa M.A.
4. Ms. Keweu Vüprü M.A
5. Mr. Hari Krushna Parhi M.A, M.Phil (Study leave)
6. Ms. Limanaro Amer M.A
7. Mrs. Tainla Mar MA, NET-2000, B.Ed

DEPARTMENT OF ECONOMICS

S.No Name Qualification
1. Ms. Kezhaleü Hesso M.A. (HOD)
2. Dr. Libanthung Ngullie M.A., Ph.D
3. Mr. Medongoi Rhakho M.A. (On Deputation)
4. Mr. Vitsosie Vüprü M.A.
5. Ms. Imtikokla M.A
6. Ms. Pudezono T Rose M A, NET-1998

DEPARTMENT OF HISTORY

S.No Name Qualification
1. Dr K.N Singh M.A, Ph.d (HOD)
2. Ms. T.Asenla lkr M.A.
3. Ms. Lily Rino M.A.
4. Ms. Vivi Swu M.A.(Study Leave)
5. Ms. Ningshijungla M.A. (Attachment)
6. Ms. Neisenuo Apon M.A.

DEPARTMENT OF POLITICAL SCIENCE

S.No Name Qualification
1. Ms. Alemla Imsong M.A.(HOD)
2. Dr. Maongsangba M.A. Ph.D
3. Ms. Moamongla M.A.
4. Ms. Sedevino M.A. M. Phil
5. Ms. Khrienuo Angami M.A., M. Phil
6. Ms. Purtila M.A. (Attachment)

DEPARTMENT OF PHILOSOPHY

S.No Name Qualification
1. Mr. Y. Thangsoi M.A. (HOD)
2. Mr. Temjenmeren M.A.
3. Ms. Opangmenla M.A.
4. Dr. T. Jamedi Longkumer M.A., Ph.D
5. Ms. Sentinungla M.A.

DEPARTMENT OF TENYIDIE

S.No Name Qualification
1. Mr. Mhasivilie Zhale M.A. (HOD)
2. Mr. Medongulie Tseikhano M.A.

DEPARTMENT OF BENGALI

S.No Name Qualification
1. Ms. C. Dutta M.A. (HOD)

DEPARTMENT OF COMMERCE

S.No Name Qualification
1. Mr. Bendangsangba M. Com (HOD)
1. Mr. T. George Kire M. Com
1. Mr. Biswajit Sarkar M. Com
1. Mr. Mezhülhoulie Angami M. Com
1. Mr. E. Lichumthung Kikon M. Com, LL.B
1. Mr. Zanthugo Ngullie M.Com<
1. Ms. Imkongmenla lkr M.Com (Study Leave)

LIBRARIAN

S.No Name & Description
1. Mr. Niketu Siam, M.Lib, NET 2000

MINISTERIAL STAFF (GRADE – II)

S.No Name & Description
1. Mr. Ashok Kumar, B.A. (Hons), LL.B, Sr. Head Assistant

MINISTERIAL STAFF (GRADE – III)

S.No Name & Description
1. Mr. K. Yanger Longkumer, UDA
2. Mr. S. Longkumtoshi Ao, UDA
3. Mr. L. Ajungla Longkumer, LDA
4. Mr. Ikiho Sumi, LDA
5. Mr. Tinuwangshi Jamir, LDA
6. Ms. M. Narola, Typist
7. Mr. Moakaba, Driver
8. Mr. Takumeren, Driver
9. Ms. T. Narola, Steno
10. Mr. Sentilemzung, Electrician
11. Mr. Limakumzuk, Lib. Asst.
12. Ms. Tokali, LDA
13. Ms. Pangjunglila, LDA
14. Mr. Bendangzulu, LDA
15. Mr. Shilukaba, LDA cum Cashier
16. Ms. Ahoshe, LDA
17. Ms. L. Meyila Longchar, LDA
18. Ms. Temsulila, LDA
19. Mr. Inavi Sema, S.K.
20. Ms. Etilemla, Typist

WOMEN HOSTEL STAFF

S.No Name
1. Kezvinuo Koza, Cook
2. Vizokhono, Cook
3. Longsori, Chowkider
4. Sedevinuo, Sweeper

MINISTERIAL STAFF (GRADE – IV)

S.No Name
1. Mr. Sashiwapang, Duftry
2. Ms. Asenla Aier, Peon
3. Ms. Imzulula, Peon
4. Ms. Temjenyuba, Peon
5. Ms. Temjentola, Peon
6. Ms. Temjenkaba, Peon
7. Ms. Zaremo Lotha, Peon  
8. Ms. Lipokinla, Peon
9. Ms. Alemsula, Peon  
10. Mr. Atou Rutsa, Peon
11. Ms. Imtinaro, Peon  
12. Ms. Imkumienla, Peon
13. Mr. Pangitsuba, Peon
14. Mr. Tongpang Ao, Peon
15. Mr. Nungshinungsang, M.Man
16. Ms. Imtimenla, Peon
17. Mr. Hukai, Mali
18. Mr. Khakhu, D/Chowkidar
19. Mr. Tinutongdang, Peon
20. Mr. Imsunungba, G. Man
21. Mr. T. Yanger, N/Chowkidar
22 Mr. Lanuchuba Ao, Peon
23. Mr. Khruzaso Venyu, G. Man
24. Ms. Nghelo Lotha, Sweeper
25. Ms. Taongmenla, Sweeper
26. Ms. Khekali, Sweeper
27 Mr. I. Yanger, Bus Conductor
28. Ms. Lanukala, Lib. Attendant
29. Mr. Elithung, N. Chowkidar
30. Mr. Akuto Sumi, Mali
31. Mr. Tinutemsu, Peon
32. Mr. K.Piholo Sema, Peon
33. Ms. Temjensangla, Peon