Home Departments & Faculties

Departments & Faculties

COLLEGE ADMINISTRATION

S.No Name Designation Qualification
1. Dr. Moanochet Longchar (Photo) Principal MSc., PhD.
2. Ms. Alemla Imsong Vice Principal M.A.

DEPARTMENT OF SOCIOLOGY

S.No Name Qualification
1. Mr. Lhipe Naro M.A, M.Phil, NET 1999 (HOD)
2. Dr. Hannah Tia M.A, Ph.D, NET 2006 (Gold Medalist in M.A Sociology dept)
3. Ms. Sashirenla Ozukum M.A, B.Ed, NET 2014
4. Ms. Herali Achumi M.A., NET-2005 (Pursuing PhD)

DEPARTMENT OF PSYCHOLOGY

S.No Name Qualification
1. Ms. Puli Chishi M.A (HOD)
2. Ms. Rukuoviu M.A., NET-2016 (Pursuing PhD)
  \  

DEPARTMENT OF ENGLISH

S.No Name Qualification
1. Ms. Mithu Longkumer M.A.(HOD)
2. Ms. Alemtula M.A.
3. Ms. I. Suzzana Yaden M.A.
4. Ms. A. Sentiyula M.A, NET-1998 (Pursuing PhD)
5. Ms. Shuiching Konyak M.A
6. Ms. Watisenla M.A
7. Dr. Maongkala Longchar MA, Ph.D, NET-2006
     

DEPARTMENT OF EDUCATION

S.No Name Qualification
1. Ms. Diethoseü Mepfhüo M.A. (HOD)
2. Dr. Benjongkumba   M.A., Ph.D, NET-2000
3. Ms. Keweu Vüprü M.A
4. Mr. Hare Krushna Parhi M.A., M.Phil, PhD
5. Ms. Limanaro Amer M.A
6. Ms. Rebainla Ao M.A
7. Dr. Tainla Mar M.A., B.Ed., PhD, NET-2000

DEPARTMENT OF ECONOMICS

S.No Name Qualification
1. Ms. Kezhaleü Hesso M.A. (HOD)
2. Dr. Vitsosie Vüprü MA, Ph. D. , NET-1995.
3. Ms. Imtikokla Ozukum M.A, NET-2000
4. Ms. Pudezono T Rose M A, NET-1998
5. Dr. Yehli Vero MA, B.Ed, Ph.D. , NET-2004 (Gold Medalist in M.A Economics, 2005) (Attachment)
 6.  Ms. Anungla Aier  M.A.
 7.  Dr. Vinyuhu Lhoungu  M.A., NET-1996, Ph.D.

DEPARTMENT OF HISTORY

S.No Name Qualification
1. Meripeni Ngullie M.A., M. Phil (HOD) (Pursuing PhD)
2. Ms. Asenla T. Longkumer M.A.
3. Ms. Lily Rino M.A.
4. Mr. P. Supong Jamir M.A.
5. Ms. Ningshijungla M.A. 
6. Ms. Bokali Shohe M.A., NET-2018 (Pursuing PhD)
7. Ms. Neisenuo Apon Rengma M.A., NET-2018 (Pursuing PhD)

DEPARTMENT OF POLITICAL SCIENCE

S.No Name Qualification
1. Ms. Khrienuo Angami M.A., M. Phil (HOD)
2. Ms. Moamongla M.A.
3. Ms. Sedevino M.A. M. Phil
4. Ms. Bokali Kibami M.A.
5. Ms. Purtila M.A. 
     

DEPARTMENT OF PHILOSOPHY

S.No Name Qualification
1. Mr. Y. Thangsoi M.A. (HOD)
2. Mr. Temjenmeren M.A.
3. Ms. Opangmenla M.A, NET 2000
4. Dr. T. Jamedi Longkumer M.A., Ph.D., JRF-NET-1998
5. Ms. Sentinungla M.A. (Attachment)
6. Dr. Asangba Tzudir M.A., MPhil, PhD, NET-2005

DEPARTMENT OF TENYIDIE

S.No Name Qualification
1. Ms. Buno Angami M.A. (HOD)
2. Ms. Vipinuo Kehie M.A. 
3. Mr. Kereivilie Kire M.A. (Attachment)

DEPARTMENT OF COMMERCE

S.No Name Qualification
1. Mr. Biswajit Sarkar M. Com (HOD)
2. Mr. T. George Kire M. Com (on deputation to NPSC)
3. Mr. E. Lichumthung Kikon M. Com, LL.B, NET-2019, DHTM (Pursuing PhD)
4. Mr. T. Zanthungo Ngullie M.Com, NET-2011 (PhD Study Leave)
5. Ms. Imkongmenla Longkumer      M.Com, NET-2011 (Pursuing PhD)
6. Mr. Mezhülhoulie Angami M. Com 
7. Mr. Lekokonen Longkumer M. Com
8. Ms. Nukshisangla Lemtur M. Com, B.Ed, NET-2017
9. Ms. Zuchobeni E. Lotha M.Com, NET-2016 (Gold Medalist in M.Com, 2013)
10. Mr. Meren Jamir                             M. Com, NET-2017

DEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL STUDIES (EVS)

S.No Name Qualification
1. Ms. Selina Walling M.Sc., NET-2019, SLET-2019.